A wordpress weboldalak napjainkban az egyik legnépszerűbb tartalomkezelő rendszernek számítanak a webfejlesztés terén, és nem véletlenül. Nem csak blog motornak kiváló választás, de mára olyan nagy világmárkák, mint a Sony Music vagy The Walt Disney Company, illetve hatalmas látogatottsággal rendelkező online magazinok, mint például a The New Yorker vagy a TechCrunch is ezen működnek. Egy külön cikkben összegyűjtöttük ezeket a nagy márkákat és hogy mit érdemes tanulni tőlük.
A wordpress weboldalak moduláris felépítésének hála pedig akár webshopként is kiválóan szolgálnak. A rendszer nyílt forráskódú, annak minden előnyével és hátrányával együtt. Több ezer plugin és téma design elérhető ingyenesen vagy fizetős verzióban, aminek köszönhetően könnyen személyre szabhatjuk, és kezdő felhasználók is könnyen elboldogulnak vele. Ugyanakkor, mint minden rendszernek, a WordPress weboldalaknak is vannak hátrányai, amelyekkel érdemes tisztában lenni. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a wordpress weboldalak előnyeit és hátrányait, hogy segítsünk eldönteni, vajon ez a tartalomkezelő a legjobb választás számodra is.
WordPress weboldalak előnyei
1. Felhasználóbarát felület, hatalmas tudástár
Vitathatatlan, hogy a wordpress weboldalak egyik legnagyobb előnye, hogy rendkívül felhasználóbarát. A kezelőfelülete intuitív, így minimális technikai tudással is lehetőség van az oldalak létrehozására és szerkesztésére. Ez a tulajdonság különösen vonzó azok számára, akik nem rendelkeznek programozói ismeretekkel, de mégis saját weboldalt szeretnének üzemeltetni. A vizuális szerkesztők, mint például a Gutenberg, tovább növelik a felhasználói élményt, mivel könnyedén lehet tartalmat hozzáadni és szerkeszteni. Ha minket választ a weboldala elkészítéséhez, akkor a fejlesztési ár kifizetésével nem csak egy új honlapot kap, hanem egy oktatást is, ahol mindent átnézünk a tartalomkészítéssel és felhasználó menedzseléssel kapcsolatban.
Ha még ennél is többet szeretne tudni, úgy az internetten rengeteg oktatóanyagot találhat. Valószínűleg a legszélesebb körű tudásanyag érhető el erről a rendszerről jelenleg. Közel végtelen mennyiségű cikkek, blogposztok, oktatóvideók, tanfolyamok, de még nyomtatott könyvek is fellelhetők.
2. Világbajnok testreszabhatóság
A WordPress weboldalak rengeteg lehetőséget kínálnak a testreszabhatóságra. Több ezer ingyenes és prémium sablon (téma) érhető el, amelyekkel az oldal kinézetét és funkcionalitását könnyedén módosíthatjuk. Emellett több mint 58 000 bővítmény (plugin) áll rendelkezésre, amelyekkel új funkciókat adhatsz a weboldaladhoz, legyen szó SEO-ról, biztonságról vagy e-kereskedelmi megoldásokról. De ha nem elégszel meg a konzerv megoldásokkal, teljesen egyedi designt és funkciókat fejlesztethetsz az oldalhoz. Ha összehasonlítod a konfekció méretet és a szabóval készített egyedi darabokat, akkor az utóbbi mindig jobban áll, kényelmesebb és tartósabb is lesz. Valahogy ehhez hasonló különbségeket eredményez az egyedi fejlesztés is.
Ugyanígy lehetőség van az admin felület testreszabására is. Ha több felhasználó van, a különböző hozzáférési jogokkal biztosítható, hogy mindenki csak annyi funkciót érjen el, hogy a feladatát el tudja látni. Gyakorlatiasan megközelítve egy cikkírónak nincs szüksége arra, hogy a forráskódban matasson, vagy hogy hozzáférjen a pluginek telepítéséhez
3. A tartalom keresőoptimalizálása (SEO) a jobb helyezés érdekében
A jól felépített wordpress weboldalak technikailag keresőbarát beállításokkal rendelkeznek, de ez nem alapvető sok oldalnál. A SEO szempontjából kulcsfontosságú funkciók, mint például a tiszta és strukturált kód, a könnyen kezelhető URL-ek, valamint a különböző SEO bővítmények (pl. Yoast SEO, Rank Math) beépíthetők, amelyek megkönnyítik a keresőmotorok általi láthatóság növelését. A keresőoptimalizált sablonok és a gyors betöltési idő további előnyt jelent a Google találati lista helyezéseiben. Ez pedig az oldal tulajdonosának több látogatót és ezáltal több bevételt is jelet. A technikailag jól felkészített oldal már fél siker, enélkül semelyik SEO stratégia nem tud sikeres lenni. Ügyfeleink között gyakori, hogy azért választanak minket és a wordpress CMS-t, mert a régi oldaluk már elavult ezen a téren is.
4. Közösségi támogatás és dokumentáció
Ahogy már korábban megemlítettem, a wordpress egy nyílt forráskódú platform, amelynek hatalmas felhasználói és fejlesztői közössége van. Ez azt jelenti, hogy rengeteg online forrás, fórum és oktatóanyag érhető el, amelyek segíthetnek bármilyen technikai probléma megoldásában. Ha valamilyen egyedi funkciót szeretne hozzáadni a weboldalhoz, valószínűleg találni fog megfelelő bővítményt vagy egy fejlesztőt, aki tud ebben segíteni.
Másik nagy előnye a nemzetközi fejlesztői közösségnek, hogy a felmerülő szoftver hibákat viszonylag gyorsan és automatikusan javítják. A wordpress weboldalak tulajdonosainak nincs is más dolga, mint rendszeresen frissíteni az oldalt és a plugineket.
5. Reszponzív, mobilbarát design
A mobilfelhasználók számának növekedésével elengedhetetlen, hogy egy weboldal reszponzív legyen, vagyis különböző eszközökön is megfelelően jelenjen meg. A wordpress weboldalak többsége ma már eleve így készül, ami mára a Google által is elismert elvárás. Mivel az utóbbi években már többen látogatják az oldalakat mobiltelefonról, ezért az általunk fejlesztett egyedi designok is minden esetben ezekre a készülékekre optimalizálva kerülnek megtervezésre, és innen építjük fel az asztali nézetet. A régi oldalaknál sem lehetetlen utólag pótolni a reszponzivítást, de ez sokszor kompromisszumokkal jár. Gyakran jutunk arra ügyfeleimmel, akik ilyen kéréssel fordulnak hozzám, hogy akkor már legyen egy teljesen új, friss, kompromisszum mentes oldala.
6. E-kereskedelmi lehetőségek, webshopot a wordpress weboldalakból
A WooCommerce plugin integrálásával a WordPress weboldalak könnyedén átalakíthatók e-kereskedelmi oldalakká. A WooCommerce segítségével online áruházakat hozhatunk létre, ahol árukat, szolgáltatásokat és digitális termékeket adhatunk, és számos fizetési opciót kínálhatunk a vásárlóknak. A platform integrálja a legfontosabb fizetési megoldásokat, mint például a PayPal és a Stripe, így biztonságosan kezelheted a tranzakciókat, de ugyanígy magyar bankok kártyafizetési szolgáltatásai is beépíthetők.
Bizonyos esetekben, mint például egy egyesületi tagdíj, vagy rendszeres támogatás is elérhető funkció.
A WooCommerce és a wordpress együttes használatának egyik legelőnyösebb tulajdonsága a rendkívül jó kategorizálhatóság. Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy nehézkes megtalálni egy terméket az adott webshopban, de ha az logikusan és közismert módon van kategorizálva, akkor néhány kattintással könnyű megtalálni. Egyik fő erőssége ezeknek a webshopoknak, az egyedi design kialakítás és a jó keresőoptimalizálhatóság mellett.
WordPress weboldalak hátrányai – mert ilyen is van!
1. Biztonsági kérdések
Bár a WordPress weboldalak rendkívül népszerűek, ennek hátulütője, hogy gyakran a hackerek népszerű célpontjává válnak. Magát a wordpress-t, mint tartalomkezelőt még nem tudták feltörni, csak a különböző kész sablonokon vagy letölthető plugineken keresztül. Az elavult bővítmények és sablonok, valamint a gyenge jelszavak különösen sebezhetővé tehetik az oldalt. Fontos, hogy rendszeresen frissítsd a WordPress motorodat, a bővítményeket és a sablonokat, valamint használj biztonsági kiegészítőket is (pl. Wordfence, Sucuri), amelyek segítenek megvédeni az oldaladat a támadásoktól. Továbbá kétlépcsős belépést is lehet alkalmazni, illetve a jelszó próbálkozások száma is limitálható. Ha feltörik az oldalad, természetesen még akkor sincs minden veszve. Rendszeres mentéssel és egy ügyes adminnal könnyen helyreállítható az “elfoglalt” oldal is. Ilyen probléma esetén keressen minket bátran, segítünk!
A legjobb védekezés a támadás, de ennek itt nincs értelme. 🙂
A legjobb védekezés a mi esetünkben a megelőzés. Ha most készítjük az új oldalunkat, akkor érdemes úgy tervezni, hogy saját, egyedi designnal és a lehetőséghez képest minimális plugin megoldással legyen kialakítva. A feltöréses támadás ritkán indul onnan, hogy konkrétan a mi weboldalunkat akarják feltörni. Általában a motiváció az, hogy valami népszerű és széles körben használt bővítmény vagy sablon gyenge pontjára hajtanak és ha az megvan, akkor keresik azokat az oldalakat tömegesével, amik ezt használják.
Ugyanennyire fontos a jó tárhely szolgáltató választás is, mert ha náluk van “rés a pajzson”, akkor egyszerre sok oldalt ejthetnek áldozatul.
2. Oldalbetöltési sebesség okozta problémák
A wordpress weboldalak sebessége időnként lassabb lehet, különösen akkor, ha túl sok bővítmény van telepítve, vagy ha az oldalon sok nagyméretű médiafájl található. A lassú betöltési idő nem csak a felhasználói élményt rontja, hanem a keresőmotorok rangsorolására is negatív hatással lehet. A sebességi problémák kiküszöbölése érdekében érdemes cache bővítményeket (pl. WP Rocket, W3 Total Cache) használni, valamint optimalizálni a képeket és a fájlokat. Ha ennél is többre van szükség, akkor az oldal designjának “áramvonalasságának” növelésével is sokat lehet javítani. Ilyen lehet a forráskód optimalizálása és a tartalmi struktúra újragondolása. Ha ilyen problémával küzd, cégünk nem csak diagnoztizálja, hogy mitől lassú egy oldal, de megoldást is tud rá ajánlani.
3. Karbantartási igény
A WordPress weboldalak folyamatos karbantartást igényelnek. Persze csak úgy, mint minden más weboldal. Az időszakos frissítések, biztonsági mentések és a bővítmények összeegyeztethetőségének ellenőrzése mind időigényes feladat lehet. Bár számos automatizált megoldás létezik ezek kezelésére, fontos tudni, hogy a WordPress rendszeres figyelmet igényel, hogy az oldal mindig megfelelően működjön és biztonságos maradjon. Ha Önnek kevés erre a kapacitás, vagy nem szeretne ezzel foglalkozni, bízza profikra az üzemeltetést.
4. Túlzott függőség a bővítményektől
Ahogy korábban említettük, a WordPress weboldalak egyik legnagyobb előnye a bővítmények széles választéka. Ugyanakkor, ha túl sok bővítményt kerül telepítésre, az oldal teljesítménye romolhat, és megnőhet a technikai hibák száma és a biztonsági kockázat mértéke. A bővítmények egymással való kompatibilitási problémái, illetve a nem rendszeresen frissített bővítmények további problémákat okozhatnak. Érdemes tehát csak azokat a bővítményeket használni, amelyek valóban szükségesek az oldal működéséhez, és rendszeresen frissíteni őket.
WordPress weboldalak vs. egyedi fejlesztés
Egy másik fontos szempont, amit érdemes mérlegelni, hogy a WordPress weboldalak előnyei és hátrányai hogyan viszonyulnak az egyedi fejlesztésű oldalakhoz. Az egyedi fejlesztésű weboldalak teljesen a megrendelő igényeire szabhatók, és általában nagyobb rugalmasságot és optimalizálást kínálnak. Ugyanakkor ezek fejlesztési költségei és karbantartása magasabb lehet, mint a kész wordpress megoldásoké.
Ennek ellenére a wordpress weboldalak gyorsan és költséghatékonyan elkészíthetők, és rengeteg funkcióval bővíthetők. Azonban, mint ahogy már láthattuk, a bővítmények túlzott használata vagy a rendszer karbantartásának elhanyagolása hosszú távon problémákat okozhat, de ez így igaz minden weboldalra.
T.L.D.R.:
A WordPress weboldalak előnyei egyértelműen vonzóvá teszik ezt a platformot mind a kezdő, mind a haladó weboldal tulajdonosok számára. A könnyű használhatóság, a testreszabhatóság és a SEO-barát funkciók különösen előnyösek, míg a bővítmények széles választéka lehetővé teszi az oldal funkcióinak bővítését. Ugyanakkor a rendszer biztonsági és karbantartási igénye, valamint a sebességi problémák gyakran szakértő segítséget igényelnek. Összességében, ha céges weboldalt, webshopot, portfólió oldalt, blogot, magazint vagy híroldalt szeretne, mind megoldható egyetlen tartalomkezelő rendszeren, a wordpress-en.
A döntés során mindig fontos figyelembe venni az egyedi igényeket és célokat, valamint azt, hogy milyen erőforrások állnak rendelkezésre egy weboldal fejlesztésére és hosszú távú működtetésére.
Ha úgy érzi, hogy maradt még kérdése, vagy már konkrét elképzelése van, keressen minket és segítünk megvalósítani a weboldalát!